I55AP255C20701K0LS
I55AP255C20701K0LS
Alt: Part # Change to I55AP255C20701K7LS (Same Fit & Function), i550 Protec Series
VFD, 5.5kW, 7.5hp, 230V, 3/PE, Extension Box & Switch, No Safety Technology, NEMA 4X, IP66, without RFI, LCD Keypad, Standard I/O + PROFINET
Weight:
13.00 LBS
  • Motor Control Options: Servo control (SC-ASM) with feedback, Sensorless vector control for synchronous motors (up to 22 kW), Sensorless vector control (SLVC), Energy saving function (VFC-Eco), V/f characteristic control linear/square-law (VFC plus), V/f characteristic control with feedback