I55AP255C00301W0KS
I55AP255C00301W0KS
Alt: Part # Change to I55AP255C00301W7KS (Same Fit & Function), i550 Protec Series
VFD, 5.5kW, 7.5hp, 230V, 3/PE, No Safety Technology, NEMA 1, IP31, without RFI, WLAN Module, Standard I/O + EtherCAT
Weight:
10.40 LBS
  • Motor Control Options: Servo control (SC-ASM) with feedback, Sensorless vector control for synchronous motors (up to 22 kW), Sensorless vector control (SLVC), Energy saving function (VFC-Eco), V/f characteristic control linear/square-law (VFC plus), V/f characteristic control with feedback