I55AP230C2A701K0KS
I55AP230C2A701K0KS
Alt: Part # Change to I55AP230C2A701K7KS (Same Fit & Function), i550 Protec Series
VFD, 3.0kW, 4.0hp, 230V, 3/PE, Extension Box & Switch, Integrated Safe Torque Off (STO), NEMA 4X, IP66, without RFI, LCD Keypad, Standard I/O + EtherCAT
Weight:
13.00 LBS
  • Motor Control Options: Servo control (SC-ASM) with feedback, Sensorless vector control for synchronous motors (up to 22 kW), Sensorless vector control (SLVC), Energy saving function (VFC-Eco), V/f characteristic control linear/square-law (VFC plus), V/f characteristic control with feedback