I55AP230C0A301W0LS
I55AP230C0A301W0LS
Alt: Part # Change to I55AP230C0A301W7LS (Same Fit & Function), i550 Protec Series
VFD, 3.0kW, 4.0hp, 230V, 3/PE, Integrated Safe Torque Off (STO), NEMA 1, IP31, without RFI, WLAN Module, Standard I/O + PROFINET
Weight:
10.40 LBS
  • Motor Control Options: Servo control (SC-ASM) with feedback, Sensorless vector control for synchronous motors (up to 22 kW), Sensorless vector control (SLVC), Energy saving function (VFC-Eco), V/f characteristic control linear/square-law (VFC plus), V/f characteristic control with feedback