I55AP155D1A701W0MS
I55AP155D1A701W0MS
Alt: Part # Change to I55AP155D1A701W7MS (Same Fit & Function), i550 Protec Series
VFD, 0.55kW, 0.75hp, 230V, 1/N/PE, Empty Extension Box, Integrated Safe Torque Off (STO), NEMA 4X, IP66, without RFI, WLAN Module, Standard I/O + EtherNet/IP
Weight:
4.80 LBS
  • Motor Control Options: Servo control (SC-ASM) with feedback, Sensorless vector control for synchronous motors (up to 22 kW), Sensorless vector control (SLVC), Energy saving function (VFC-Eco), V/f characteristic control linear/square-law (VFC plus), V/f characteristic control with feedback