RU4S-D-D24
RU4S-D-D24
Alt: RU Series
Relay, Mini, 24VDC Coil, 6A Standard + Diode (DC), 4DPDT
Weight:
0.10 LBS
Description
IDEC RU series are universal ice cube/miniature relays.
Available in:
  • Two terminal styles - PCB mount or plug-in
  • Non-polarized LED indicator
  • No internal wires, lead-free construction
  • Calcium free contacts
  • Maximum contact ratings: 10A (RU2, DPDT), 6A (RU4, 4PDT), 3A (RU42, 4PDT Bifurcated)
Series Features Include:
  • Full featured universal miniature relays
  • Designed with environment taken into consideration
  • Two terminal styles: plug-in and PCB mount
  • Non-polarized LED indicator
  • Cadmium-free contacts
  • Mechanical flag indicator
  • Manual latching lever with color coding for AC or DC coil
  • Snap-on yellow marking plate; optional marking plates are available in four other colors
  • Maximum contact ratings: 10A (RU2), 6A (RU4), 3A (RU42)