Stack Light, Andon, Ø60mm, LED, AC100-240V, Flashing/Buzzer, Pole Mount with Circular Bracket and Cable, Off-White Body, IP65, UL CE
Weight:
1.50 LBS
Description
 Our Patlite LR series is available in four diameters; 40, 50, 60 or 70mm.
  • LR4 Series - 40mm, 24VDC or 100-240vAC
  • LR5 Series - 50mm, 12VDC or 24VDC
    • Also available with manual control switch box (HSST-3M2)
  • LR6 Series - 60mm, 24VDC or 100-240VAC
    • Multi-color LED module available, 7 colors in one (LR6-E-MZ)
    • Available with M12 connector, 1/2" NPT or 30mm through-hole mounting option
  • LR7 Series - 70mm, 24VDC only
All LR light towers offer:
  • Ultra-bright LEDs - brilliant, even light
  • IP65 (IEC 60529), NEMA 4X, 13, indoor use
  • Modular twist and lock design, easily customize and field configure LED units and sound modules
  • Sleek, smooth and rugged housing
  • Available in off-white or silver bodies
  • NPN/PNP transistor output (AC100-240V is NPN only)
  • Operating ambient temperature -20°C to 50°C