HW4B-M3F10-G
HW4B-M3F10-G
Alt: HW Series, Non-Cancellable, No Returns
Pushbutton, Ø22mm, Metal, Ø29mm Mushroom, Green, Momentary, 1NO, Fingersafe, NCNR
Weight:
0.25 LBS
Description
The HW series from IDEC is a 22mm line of switches, pushbuttons and pilot lights.
  • Space saving with reduced contact block depth
  • IP20 finger-safe protection
  • High voltage LED for illuminated pushbuttons
  • Can be ordered assembled or in components
  • Pushbuttons, e-stops and switches have contact ratings of 10A, 600V