HW1L-M2F01QD-R-120V
HW1L-M2F01QD-R-120V
Alt: HW Series, Non-Cancellable, No Returns
Pushbutton, 22mm, Plastic, Round, Extended, Red, LED, Momentary, 1NC, 120V, NCNR
Weight:
0.25 LBS
Description
The HW series from IDEC is a 22mm line of switches, pushbuttons and pilot lights.
  • Space saving with reduced contact block depth
  • IP20 finger-safe protection
  • High voltage LED for illuminated pushbuttons
  • Can be ordered assembled or in components
  • Pushbuttons, e-stops and switches have contact ratings of 10A, 600V
  • IP65 and UL50 in most cases (except illumuniated selector switches), dual pushbuttons are IP40
Series information:
  • HWxB: Non-illluminated
  • HWxL: Illuminated
  • HW1 - Round black bezel
  • HW2 - Square black bezel
  • HW4 - Round metal bezel
Assembled units:
  • Available in momentary (M) or Maintained (A)
  • Contact configurations:
    • 10: 1NO
    • 01: 1NC
    • 11: 1NO/1NC
    • 20: 2NO
    • 02: 2NC
    • 22: 2NO/2NC
Features Include:
  • Finger safe (IP20) screw terminals standard
  • Accept ring, fork or ferrule terminals and bare wires
  • All E-Stops meet EN418 (IEC compliant, positive action)
  • UL listed, CSA certified, TUV approved, and CE marked
  • Super bright incandescent or LED illumination
  • UL Type 4X, IP65
  • 600V/10A contacts with a wide operating range from 5mA at 3V AC/DC to 10A at 120V AC