CC100SA240
CC100SA240
Midi-Contactor, 3-Pole, 100A, 240VAC, Screw Type
Weight:
4.25 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Adding to cart… The item has been added
Have you heard about our rewards program, Pack Perks? Learn all about it here!
Description
Features Include:
Amperage Size: 100A
Motor AC Single Phase:
  • 110~120VAC = 10HP
  • 220~240VAC = 20HP
Motor AC Three Phase:
  • 220~240VAC = 40HP
  • 440~480VAC = 75HP
  • 550~600VAC = 75HO
IEC Rating:
  • Resistive AC1, 690VAC max: 30kW 105A
  • Motor AC3:
    • 200~240VAC: 30kW 105A
    • 380~440VAC: 55kW 105A
    • 500~550VAC: 55kW 85A
    • 690VAC: 45kW 65A
Coil Voltages
  • AC Coil
    • VAC 50/60Hz: 24, 48, 100, 110, 120, 200, 220, 230, 240, 380, 415, 440, 500, 550 VAC
    • VAC 60Hz: 24, 48, 100, 110, 120, 200, 208, 220, 230, 240, 277, 380, 440, 480, 600 VAC
    • VAC 50Hz: 24, 32, 36, 42, 48, 80, 100, 110, 220, 230, 240, 380, 400, 415, 440, 500, 550 VAC
  • DC Coil:
    • VDC: 12, 20, 24, 48, 60, 80, 100, 110, 125, 200, 220, 250 VDC