Available Now! CFW320A02P6T2NB20
Available Now! (1 in stock)
CFW320A02P6T2NB20
Alt: 15890700, Latest Version of CFW300A02P6T2NB20
VFD, 0.75hp, 200-240VAC, Three Phase, 2.6 Amp, (2.6A), Frame A, IP20, No Internal Braking, Built-in HMI with Numeric LCD Display
Weight:
2.86 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Adding to cart… The item has been added
Contactor-like installation with top-in, bottom-out!
Description
Features of the CFW320 Series:
  • New Ratings for 3 phase/460VAC: 1.1…14.0 A (0.5 to 10HP) @ 3/460 Vac.
  • Same current range as the existing CFW300 drives:
    • 1.6…6.0 A (0.25 to 2HP) @ 230Vac with 1/110-127 Vac Supply Voltage.
    • 1.6…15.2 A (0.25 to 5HP) @ 230 Vac with 1-Ph or 3-Ph, 230Vac Supply voltage